...

Marie (45)


Břichopas
Soutěžící kategorie: Maminka podnikatelka
Marie Mrňávková se po rozvodu rozhodla, že začne podnikat a ze svého koníčka udělá podnikatelský plán. I když to nebylo lehké, z jejích ručně vyráběných hraček brodita se stal fenomén.

Jaké byly začátky vašeho podnikání?

Na začátku stála velká nouze. Po narození čtvrté dcery se mi rozpadlo manželství a já přemýšlela, co dál. Jedinou možností, jak se sama postarat o tolik malých dětí a být jim po ruce, se mi jevilo podnikání z domova. Ze stresu se ale u mě rozvinula Ménièrova nemoc, v jejímž důsledku jsem téměř ohluchla, což jen podpořilo mé rozhodnutí zkusit rozjet vlastní značku. V té době jsem šila hračky pro radost pod jménem Břichopas, ovšem vytvořit ze svého koníčka plnohodnotné zaměstnání bylo zpočátku téměř nad moje síly. Po roce tápání jsem prodala maličký byt v paneláku a koupila rozpadlý baťovský domeček, který mi postupně poskytl zázemí pro práci i bydlení. Rozjezd podnikání mi dlouho a bolestně omezoval jak můj neutěšený zdravotní stav, provázený častými záchvaty, tak velký nedostatek financí a věk mých dětí (od 1 do 9 let). Prošla jsem si mnoha krizemi a restarty.

To je obdivuhodné, že jste vydržela a neztratila energii…

Podnikání buduji celkem pomalu, ale pokud možno zodpovědně a bez větších rizik. Kde mi nestačí vlastní finance, hledám alternativy. V roce 2016 se mi podařilo získat pro hračky potřebné atesty s certifikáty. Skutečný zlom v mé práci nastal na jaře 2018 pořízením profesionálního vyšívacího stroje, který mi otevřel nové možnosti. Letos jsem se rozhodla svou značku Břichopas přejmenovat na Broditu, což je výraz v esperantu pro výšivku. Ta vtiskla všem mým výrobkům nezaměnitelný rukopis, do kterého vkládám velkou porci něhy a inspiraci folklorem.

Jak se vám daří a dařilo skloubit mateřství s podnikáním?

Velká rodina byl vždycky můj sen, proto jsem těžce nesla její rozpad. Dcery byly ve věku, kdy nešlo obejít péči o ně, a tak jsem práci natahovala do nočních nebo velmi ranních hodin. Zátěž to byla obrovská. Dnes je nejmladší dceři 5 let, děti jsou už zčásti samostatné a já se mohu podnikání lépe věnovat. Styl práce mi umožňuje být jim nablízku a podřídit jim kdykoli svůj čas. Cokoli navrhnu nebo ušiju, vychází vždy z jejich potřeb a konzultuji to s nimi. I když svou práci miluji a v hračkách a výšivkách jsem se našla, tak bez dětí by mi život nedával smysl.

Jaké máte podnikatelské plány do budoucna?

Nyní mohu s vlastní vyšívačkou rychle realizovat nové nápady a tvořit malé kolekce nejen hraček, ale i doplňků do dětského pokoje. Mám k pomoci pár externích šikovných rukou, bez kterých se už neobejdu. Chystám ucelené kolekce dětského programu, plánuji rozšířit nabídku kuchyňského designu a módních doplňků, láká mě móda pro děti a maminky. Ve fázi náročného vzorování jsou vyšívané pohádky, které mé dcery v batolecím věku milovaly. Velkou oblibu si mezi zákazníky našly i hračky s vyšitým jménem dítěte nebo dnem narození. Tuto nabídku chci rozšířit o další produkty, a tak trochu se ještě nechám překvapit, co nového mi zpod rukou vzejde. Chtěla bych povzbudit maminky nejen samoživitelky v tíživé situaci, aby nevzdávaly boj s těžkými neúspěchy a překážkami, které se mohou zdát nepřekonatelné. Všechny nemáme stejné příležitosti a ne vždy je člověku dopřáno dosáhnout, co by rád, ale nevzdat to a prošlapat si svou cestu stojí za to.Komentáře